А нічого руки розпускати!

А нічого руки розпускати!

Мова жестів – не така вже й універсальна штука, як здається! І для мови цыэъ теж потрібен перекладач. Щоб не заробити собі пригод на п’яту точку в подорожах по далеких країнах – знайомтеся з нашої пам’яткою: тут – часті жести і їх значення в різних локаціях світу.


 

Великий палець вгору – відмінно!

Де можна сміливо показувати: країни Європи, США, Австралія, Нова Зеландія

Де краще не показувати: Уругвай, Іран, Афганістан, Саудівська Аравія (краще – Близький Схід цілком), Бангладеш, Таїланд, і Греція (ох, вже ці елліни!)

ТАК. Це як в Facebook: коли бадьоро піднято великий, даєш знати іншим – «мені подобається», опускаєш вниз – «не дуже».

Крім цього – автостоп. У наших широтах цей спосіб схвалення розуміють всі. Крім значень «все в порядку» і «відмінно» у жесту є числові значення: в Італії, Угорщини та Німеччини, наприклад, так починають рахунок, в Китаї це 5, а в Індонезії – 6.

НІ. На випадок важливих переговорів: в Чехії, Данії та Нідерландах – «Геть звідси!». У Греції цей жест читають як «Заткнись!». А на Близькому Сході в жесті бачать фалічні асоціації з цілком прозорим змістом. Загалом, у них великий палець – те ж саме, що у нас – середній.


Долонею до співрозмовника

Де можна показувати: де завгодно, крім Греції

Де краще не показувати: в Греції

ТАК.  Долоня – це інтернаціональний засіб, щоб висловити всі відтінки «Стривай!» і «Почекай!». А в Мексиці, якщо долоню розгорнути до себе, це навіть висловить подяку.

НІ.  «Поїж лайна!» ( «Мунза / Мунца») – це у греків. Але вони не винні, це історична спадщина. У Візантії по обличчю злочинця, якого зазвичай вели по вулиці, розмазували гар, вугілля або, власне, лайно: народ так веселився! Своєю розчепіреної п’ятірнею можна було навіть кидатися чим попало в безбожника. Традиція пішла, а осад залишився, і почуття абсолютного обурення залишилося, так що прибережіть долоні в Греції до кращих часів.

 


 “ОК”

Де можна показати: всі країни, де говорять англійською, Південна Корея, Південна Африка

Де краще не показувати: Франція, Німеччина, Венесуела, Латинська Америка, Португалія, Греція, Туреччина, Сирія, Туніс, Кувейт (додайте сюди країни Середнього Сходу)

ТАК. Пальці в кільці кажуть, що з тобою все гаразд: дуже популярний жест у дайверів. Це всюдисуще «Добре». А в Японії і зовсім означає “гроші є, гуляємо!”

НІ. Франція і Німеччина під цим жестом розуміють – «повний нуль». Але в Бразилії і в азіатському регіоні – жест асоціюється з дупою в самому прямому сенсі. Не радимо так демонструвати свій гарний настрій в Туреччині або Сирії. У Тунісі не радимо зовсім: в місцевому перекладі жест означає – «Я вб’ю тебе».

 


 Палець біля скроні

Де можна показати: Нідерланди, Сполучене Королівство

Де краще не показувати: східнослов’янський регіон, Франція

ТАК. У Голландії жест – палець біля скроні є компліментом гострому розуму. У Великобританії теж не образяться: значення нейтральне – «живи своїм розумом».

НІ. Покрутивши пальцем біля скроні, і росіянин, і француз натякнуть тобі на недалекоглядність. Є у нас підозри, що в 1812 про це домовилися.

 

 


 Перемога – Мир – Peace

Де можна показати: всюди

Де краще не показувати: тримай долоню до співрозмовника в Сполученому Королівстві, Австралії, Ірландії

ТАК. Жест: латинська літера «V» (Victoria – богиня Перемога) означає перемогу або мир. Історично: під час Столітньої війни французи відрубували полоненим англійською та валлійським стрільцям з лука саме ці пальці на правій руці (більше, мовляв, не постріляєш). І ті, поки на обох руках п’ятипалі, перед битвою навмисне задирали французів, показуючи їм цю саму «V»: «Бійтеся, вороги!» У японців жест теж зайшов на “ура”. Посміхатися – японець занадто стриманий, а ось висловити радість пальцями – запросто! Важливий нюанс: не забудь повернути долоню від себе.

НІ. Коли тильна сторона долоні звертається до промовця – це значить: «Заткнись». Цим жестом, кажуть, сильно грішив Уїнстон Черчілль, з посмішкою посилаючи всіх опонентів направо і наліво.

 


 Коза – Rock on!

Де можна показати: США

Де краще не показувати: Середземномор’я і Латинська Америка (Іспанія, Італія, Португалія, Аргентина, Бразилія, Колумбія, Куба), православні фанатики

ТАК. Північноамериканські рокери і студенти цим жестом кажуть: “Зажигаємо!”. У Остинському університеті (Техас, США) «козу» забезпечили девізом «Hook’em Horns» ( «підчепити їх на роги») і перетворили в традиційне привітання. А ще в Штатах до піднятих вказівного і мізинця додають великий і виходить: «Я тебе люблю».

НІ. У Латинській Америці і у всіх іспаномовних так натякають на рогоносців. Якщо копнути глибше, таким же знаком користуються сатанисти, щоб закликати до себе диявола: у вузьких колах він так само важливий, як для православних – хресне знамення.

 


 Дуля – Фіга

Де можна показати: Східна Європа, Бразилія, Італія

Де краще не показувати: Східна Європа, Туреччина, Франція, Японія і Таїланд

ТАК. Стародавній слов’янський оберіг від пристріту. Діє також і в Бразилії. Причому не тільки від зурочення захищає, але і приносить удачу. Заруби на носі: щиро обрадуєш місцевого своїм «А дулю вам!».

НІ. У азіатських народів цей жест означає – проституцію. В Японії так до сих пір кличуть клієнтів дами півсвіту. Зараз і там, і в інших східних країнах – наприклад, в Таїланді – це як і раніше сексуальне «завжди готовий». Так що, якщо скрутив дулю, будь готовий «відповідати за базар». У Туреччині фіга настільки ж образлива, як і середній палець, тому жест вважається гранично агресивним і грубим.

 


 Схрещені пальці

Де можна показати: всюди

Де краще не показувати: В’єтнам

ТАК. Побажання удачі в США, яке спрацьовує практично повсюдно. Один палець символізує надію і віру, інший – силу. У більшості країн жест не принесе вам неприємностей.

НІ. У В’єтнамі схрещені вказівний і середній означають жіночі геніталії, що далеко не завжди зв’яжуть з добрими помислами.

 

 

 


Поманити до себе вказівним пальцем

Де можна показати: США, Європа

Де краще не показувати: Філіппіни, країни Азії

ТАК. Жест «Стань ближче до мене» використовують в Європі і Північній Америці, щоб попросити співрозмовника зробити крок вперед або будь-яким іншим чином опинитися ближче. Трохи інтриги, але нічого кримінального.

НІ. В азіатських країнах жест – жорстоке табу, а на Філіппінах за нього можуть заарештувати! Підкликати до себе такою комбінацією там можна хіба що собаку, тому співрозмовник справедливо вважатиме, що ви – м’яко кажучи – вважаєте його нижче себе.

 

 


 Показати язика

Де можна показати: Тибет, Китай, Полінезія

Де краще не показувати: Європа, Австралія, Індія, Нова Зеландія, Латинська Америка

ТАК. У Тибеті цей жест означає шанобливе вітання. Якщо перехожий покаже вам язика – все в порядку, вас тут поважають. У Китаї жест бере на себе інші специфічні функції: висловлювати здивування або переляк. А в Полінезії і на Маркізьких островах, аборигени, висолопивши язика, висловлюють заперечення.

НІ. В Європі розмахувати язиком затратно: якщо німецький автомобіліст, наприклад, покаже язика іншому автомобілісту, це буде коштувати першому € 150-300 штрафу. До суду вас потягнуть за висунутий язик і в латиноамериканських країнах: там висунутий язик має на увазі «Ти боягуз!». А в Австралії і Новій Зеландії це образа гірша за все. Можуть навіть полізти в бійку – вас адже ніхто за язика не тягнув!

 


Иллюстрации by Sheeborshee

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *