Готівка або банківська карта: що краще брати з собою у відпустку?

Готівка або банківська карта: що краще брати з собою у відпустку?

Питання – “чи брати з собою готівку, або ж в подорожі користуватися краще банківською карткою?” нам задають почасті. Люди, які часто подорожують (особливо ті, які “не тільки на море”), набили чимало гуль, долаючи проблеми з оплатою товарів і послуг в різних країнах. Адже що не країна – так інші правила!

Ми тут розібралися трохи з питанням і підготували для Вас статтю, в якій спробували видати універсальні правила по багатьом країнам і регіонам.

Завжди будемо раді за Ваші особисті спостереження і поради, між іншим.

Загальна рада універсальна: беріть і готівку і картку, не забувайте дізнатися про звичаї країни, в яку вирушаєте, якщо є можливість – відвідайте в Мережі форуми, де обговорюються ці питання, де люди діляться своїм досвідом, а також провідуйте сайти посольств, там є про це завжди повно рад. При чому – безкоштовних.

Почнемо.


Ну і почнемо ми, мабуть, з країн-сусідів, колишніх країн Союзу, а то хіба мало шо…

Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова, Росія, Україна та ін.

У стольному граді Києві по карті в касі можете не купити жетон в метро. Пам’ятайте про це! А в деяких місцях безготівково не розраховують принципово. Тому краще користуватися і налом і карткою.

Причини – все та ж совдепія. Не всюди техніка дійшла, вважають за краще “дзвінку монету” картці, особливо на ринках. Особливо бабусі, які продають мед. Ще деякі будівлі можуть бути історичним або архітектурним пам’ятником, тому банківським комунікацій туди вхід заборонений. Ну таке.

Екзотичні острови і окремі міста (але дуже “смачні” для відвідування!)

Такі як – Балі, Карибські острови, острови Греції, Італії та ін.

Банківські операції в подібних регіонах часто не налагоджені. Майже всі супермаркети, сувенірні лавки, сімейні магазини і кафе банківським карткам воліють купюри.

Як не дивно, але нас запитували про такі – закриті держави, країни з конфліктами

Як без неї – Північна Корея, Туркменистан, Афганістан, Ірак, Іран та ін.

Безготівкового розрахунку може просто не бути. В Ірані, наприклад, до цих пір потрібні виключно банкноти, тому що картки не приймаються ніде і ВЗАГАЛІ! Банкомати – шайтан! Крім того, приготуйтеся пройти вогонь, воду і мідні труби, щоб дістати валюту цих країн заздалегідь.

Консервативна Західна Європа

Австрія, Угорщина, Німеччина, Італія

І що з того, що ці країни мають сильно розвинену економіку? Використання готівки там як і раніше донезмоги популярне. Невеликі кафе, ресторани, магазинчики зазвичай відмовляються приймати кредитки. Дивно, але особливо часто проти карт повстає Німеччина, де твердою валютою платять практично за все.

Східна Азія

Китай, Японія та ін.

Краще брати готівку, але не тому що з картами в цій частині світу проблеми. Тут інше: банкомати Японії, наприклад, видають гроші тільки за запитами місцевих карт (з міжнародних – тільки спеціальні банкомати). У Китаї карти не приймають частіше, особливо в глибинці. А якщо беруть, велика ймовірність, що транзакція іноземної карти там не пройде. До речі, банкомати зустрічаються і в розвиненому Китаї нечасто.

Розвинені країни (для дрібних потреб)

Так прийнято у Франції, Іспанії та Португалії.

На ринках і розкладках, для оплати проїзду та видачі чайових в ресторані або готелі добре запастися паперовими грошима. Навіть їдучи в країни, рожевощокі від фінансового благополуччя. Багато магазинів в Європі не приймають оплату по карті, якщо чек менше € 10-15.

 

 

  •  Відвідайте сайт посольства або консульства країни, в яку збираєтеся відправитися, переконайтеся, що туди можна ввозити її валюту або вивозити – звідти. А то відбере митниця!
  • Багато держав встановлюють ліміт на разову оплату готівкою. Як правило, він досягає декількох тисяч євро або еквівалентної цього суми (в Бельгії – € 3 000).
  • Деякі обмеження, які визначили країни Євросоюзу, зібрані в  список.
  • Туди, де зберігають вірність купюрам, є перелік порад. Американці, наприклад, радять возити кеш у шкарпетках.
  • В декотрих країнах (наприклад, на Філіпінах) дуже охоче приймають іноземну валюту. В американських доларах можуть бути навіть офіційні ціни.

 

Країни ЄС

Бельгія, Данія, Іспанія, Нідерланди, Норвегія, Польща, Франція, Чехія, Швеція та ін.

Бельгія і Франція – великі любителі безготівкових розрахунків: в обох країнах цим способом оплати користуються більше 90% населення. Карти приймають практично скрізь, хоча на дрібні покупки визначена мінімальна допустима сума. У Нідерландах більшість супермаркетів з самообслуговуванням працюють тільки за картками (правда, приготуйтеся до того, що можуть не пройти ні Ваша Visa, ні Mastercard).

Скандинавські країни – це майже суцільний «cards only»

Данія, Норвегія, Швеція, Фінляндія

Третина данців для оплати користуються додатком MobilePay, а магазини одягу, ресторани і заправки мають право відмовитися прийняти від Вас готівку. До 2030 року в Данії, наприклад, планують повністю перейти на безнал.

У Норвегії через мобільний банкінг можна купити і стріт-фуд, і газету. Найбільший банк DNB закликає норвежців забути кеш, а деякі банки своїм клієнтам його навіть не видають.

Швеція і зовсім претендує на те, щоб стати першою «безготівковою» країною: квиток на громадський транспорт і навіть пожертвування в церкві оплачують картою. Операції з твердою валютою – це всього лише 3% у всій національній економіці.

Великобританія

Кількість місць, де в Сполученому Королівстві приймають готівку, на даний час можна вважати по пальцях. В основному місцеві користуються мобільною платіжною системою Paym. Самообслуговування в супермаркетах теж тільки по карті. Навіть в автобусі для оплати можуть зажадати Oyster Card: з готівкою гуляй лісом.

Канада і США

У Канаді картою та іншими безготівковими способами оплати користується понад 90% населення. Один з факторів – стара вже і випущена в 2013 паперова валюта, брак в зверненні якої хвацько ліквідував безнал. Канадці паперу воліють PayPal.

У США безнал – це 45% від загальної кількості. Хоча чіпові карти з’явилися в Штатах не так давно, а прихильність до кешу велика, все частіше оплата безготівкова.

Деякі країни Латинської та Південної Америки

Аргентина, Мексика, Уругвай, Еквадор та ін.

Там все погано. Криза валюти в Аргентині викликала недовіру до місцевого песо: краще або американський долар, або карта. А згідно Bitcoin Market Opportunity Index, Аргентина названа найбільш вірогідним регіоном, де національну валюту може замінити біткойн. Ось так!

Еквадор став першою державою, де цифрова валюта (Dinero Electronico) адмініструється центральним банком. А в Мексиці з 2013 року держава банить оплату готівкою, якщо сума перевищує 500 000 песо за нерухомість і 200 000 песо за машину, ювелірні вироби або лотерейні квитки. Уругвай обмежує оплату готівкою до $ 5000, заохочуючи користування картами. Правда, в аптеки, де продають канабіс, з собою беріть тільки кеш.

Австралія

Оплата картами в пріоритеті. На шляху до безготівкового розрахунку – навіть представники дрібного бізнесу.

Деякі країни Африки

Кенія, піратський Сомаліленд (Сомалі), Танзанія

Хоча економічна ситуація в Африці не завжди на висоті, безготівковий розрахунок тут на рівні найрозвиненіших світових держав: готівка поступово зникає, поступаючись місцем карткам. У Кенії, наприклад, все, від оплати рахунків до нарахування зарплати відбувається в мобільному додатку M-Pesa.

Ізраїль

З 2014 року там зменшують обіг готівки під егідою державної програми. Контроль!

Азія і Океанія

Гонконг, Сінгапур, Південна Корея, Таїланд, Філіпіни

У Південній Кореї уряд настільки заохочує безнал, що пропонує VAT-винагороду тим, хто платить не готівкою. У Гонконзі практично все обладнано для розрахунку картою (ще з 1997 року!). В топі безготівкових країн – Сінгапур, де нематеріальні транзакції досягають 61%. На Філіпінах держава запустила проект «Е-Peso», щоб тверду валюту перевести в цифрову або віртуальну. А в Таїланді навіть у вуличних лоточників можна розплачуватися картою.

 

 

 

  • Десь карта Вашого банку може не обслуговуватися. Проблема вирішується просто: в подорож беріть як мінімум дві карти з різними платіжними системами.
  • У деяких країнах Європи (наприклад, в Нідерландах) можуть відмовитися прийняти карти Visa і приймають Mastercard.
  • Іноді держави, які вважають за краще картки, беруть безготівкову оплату тільки за національним системам (в Китаї – по картах China UnionPay; в Японії – по картах JCB, та ін.).
  • Перед подорожжю продивіться огляди (наприклад, ВВС або Business today ) з переліком країн, де кеш на грані вимирання.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *